MAL213825102E3
VIGOR # :
938470
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V AXIAL
DataSheet
MAL213825102E3 PDF
Type Description
Series:138 AML
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):340mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:630 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:260 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm)