MAL213650221E3
VIGOR # :
938524
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
MAL213650221E3 PDF
Type Description
Series:136 RVI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:415 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:84 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)