EEU-FR1H560
VIGOR # :
938678
Description
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
EEU-FR1H560 PDF
Type Description
Series:FR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:56 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:283.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:405 mA @ 100 kHz
Impedance:140 mOhms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)