UUG1A222MNQ1MS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
938758
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UUG1A222MNQ1MS PDF
Type Description
Series:UUG
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:960 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.104 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size:0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Radial, Can - SMD
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
B43504B9277M7
B43504B9277M7
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
CAP 470 UF 20% 50 V
UKT1HR47MDD1TA
UKT1HR47MDD1TA
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
UUG1A222MNQ1MS
UUG1A222MNQ1MS
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD
SiT3372AI-2B3-28NY25.000000T
SiT3372AI-2B3-28NY25.000000T
XTAL OSC VCXO 25.0000MHZ LVDS