478LBA025M2AC
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
938763
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
478LBA025M2AC PDF
Type Description
Series:LBA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):158.73mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.18 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.725 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)