LNR1J474MSE
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
939658
Description
CAP ALUM 470000UF 20% 63V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LNR1J474MSE PDF
Type Description
Series:LNR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:33.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:1.634" (41.50mm)
Size / Dimension:3.937" Dia (100.00mm)
Height - Seated (Max):10.000" (254.00mm)