SLP472M035C5P3
VIGOR # :
941370
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
DataSheet
SLP472M035C5P3 PDF
Type Description
Series:SLP0712TE (750W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):113mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.53 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.16 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.378" (35.00mm)