MAL202115682E3
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
944112
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
MAL202115682E3 PDF
Type Description
Series:021 ASM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):70mOhm
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2.448 A @ 10 kHz
Impedance:40 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia x 1.496" L (18.00mm x 38.00mm)