ALF20C271EC450
VIGOR # :
944353
Description
CAP ALU 270UF 20% 450V PRESSFIT
DataSheet
ALF20C271EC450 PDF
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):427mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.07 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.22 A @ 10 kHz
Impedance:259 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)