UPM2A560MHD6TO
VIGOR # :
944365
Description
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
UPM2A560MHD6TO PDF
Type Description
Series:UPM
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:56 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:340 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:270 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)