228LBA050M2BC
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
944983
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
228LBA050M2BC PDF
Type Description
Series:LBA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):263.75mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.5 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)