EKY-101ELL102MM40S
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
945374
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EKY-101ELL102MM40S PDF
Type Description
Series:KY
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.634" (41.50mm)