ALF20C153EB040
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
946779
Description
CAP ALU 15000UF 20% 40V PRESSFIT
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALF20C153EB040 PDF
Type Description
Series:ALF20
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):89mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.42 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.51 A @ 10 kHz
Impedance:79 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)