UPJ1A152MHD6
VIGOR # :
947337
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
UPJ1A152MHD6 PDF
Type Description
Series:UPJ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.19 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.33 A @ 10 kHz
Impedance:78 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)