UCM0J222MNL1GS
VIGOR # :
948844
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V SMD
DataSheet
UCM0J222MNL1GS PDF
Type Description
Series:UCM
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:595 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.19 A @ 100 kHz
Impedance:60 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)