105TTA160M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
951777
Description
CAP ALUM 1UF 20% 160V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
105TTA160M PDF
Type Description
Series:TTA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):331.573Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:14 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:23.8 mA @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm)