EKMS251VSN391MP35S
VIGOR # :
953270
Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
DataSheet
EKMS251VSN391MP35S PDF
Type Description
Series:KMS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.44 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.16 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.476" (37.50mm)