ALF40C152KP450
VIGOR # :
956126
Description
CAP ALU 1500UF 20% 450V PRESSFIT
DataSheet
ALF40C152KP450 PDF
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):86mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6.44 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:11.85 A @ 10 kHz
Impedance:59 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)