EGPD500ELL821MK25H
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
961773
Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EGPD500ELL821MK25H PDF
Type Description
Series:GPD
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):58mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature:-40°C ~ 135°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:2.01 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.35 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)