188KXM035M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
961782
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V T/H
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
188KXM035M PDF
Type Description
Series:KXM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):110.5mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.076 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.46 A @ 100 kHz
Impedance:43 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)