LAQ2G151MELZ40
VIGOR # :
961792
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
DataSheet
LAQ2G151MELZ40 PDF
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:850 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:977.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)