EKY-101ELL331MK35S
VIGOR # :
964898
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
EKY-101ELL331MK35S PDF
Type Description
Series:KY
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:825 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.65 A @ 100 kHz
Impedance:36 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.437" (36.50mm)