225SMH050MHR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
964906
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
225SMH050MHR PDF
Type Description
Series:SMH
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):90.43Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:16 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:24 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)