160PK33MEFC10X16
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
965628
Description
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
160PK33MEFC10X16 PDF
Type Description
Series:PK
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:270 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)