UPW1A221MED6TA
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
965684
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UPW1A221MED6TA PDF
Type Description
Series:UPW
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:279.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:430 mA @ 100 kHz
Impedance:230 mOhms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)