ALS81G303NS200
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
966515
Description
CAP ALUM 30000UF 20% 200V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALS81G303NS200 PDF
Type Description
Series:ALS81
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:30000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):15mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:21.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:25.7 A @ 10 kHz
Impedance:12 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):7.717" (196.00mm)