B43540A5337M82
VIGOR # :
966524
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
DataSheet
B43540A5337M82 PDF
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):290mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.49 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:410 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.055" (52.20mm)