UPW1A681MPD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
966535
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UPW1A681MPD PDF
Type Description
Series:UPW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:680 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:570 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:760 mA @ 100 kHz
Impedance:90 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)