UKL1HR33MDDANATA
VIGOR # :
966997
Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
UKL1HR33MDDANATA PDF
Type Description
Series:UKL
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:0.33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
UZT1A220MCL1GB
UZT1A220MCL1GB
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
CAP 820 UF 20% 16 V
ALS70C113NW400
ALS70C113NW400
CAP ALUM 11000UF 20% 400V SCREW
UKL1HR33MDDANATA
UKL1HR33MDDANATA
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL