UHW1E332MHD6
VIGOR # :
967001
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
UHW1E332MHD6 PDF
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.858 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.81 A @ 100 kHz
Impedance:13 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)