URS1A332MHD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
968038
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
URS1A332MHD PDF
Type Description
Series:URS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.495 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)