LGGW6151MELA25
VIGOR # :
968054
Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
DataSheet
LGGW6151MELA25 PDF
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:820 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.1726 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)