16ML470MEFC10X9
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
968287
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
16ML470MEFC10X9 PDF
Type Description
Series:ML
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:460 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)