LQR2W152MSEF
VIGOR # :
968295
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW
DataSheet
LQR2W152MSEF PDF
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.82 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):4.055" (103.00mm)