UHE2A820MHD6
VIGOR # :
969682
Description
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
UHE2A820MHD6 PDF
Type Description
Series:UHE
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:82 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:368.9 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:230 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)