30D226M050BB2A
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
969688
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
30D226M050BB2A PDF
Type Description
Series:30D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):11.7Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:81 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:113.4 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia x 0.689" L (6.30mm x 17.50mm)