MAL225982821E3
VIGOR # :
969692
Description
CAP ALUM 820UF 200V 3000H
DataSheet
MAL225982821E3 PDF
Type Description
Series:259 PHM-SI
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):150mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.99 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.485 A @ 10 kHz
Impedance:90 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)