ELXV250ELL392MM35S
VIGOR # :
970574
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
ELXV250ELL392MM35S PDF
Type Description
Series:LXV
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3900 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:2.135 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.05 A @ 100 kHz
Impedance:21 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.437" (36.50mm)
Surface Mount Land Size:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ELXS451VSN391MA35S
ELXS451VSN391MA35S
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP
B43508A5687M87
B43508A5687M87
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP
ELXV250ELL392MM35S
ELXV250ELL392MM35S
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
SiT3372AC-2B9-30NC50.000000Y
SiT3372AC-2B9-30NC50.000000Y
XTAL OSC VCXO 50.0000MHZ LVDS
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 50POS 1.27MM