UPW1H221MPD
VIGOR # :
970580
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
UPW1H221MPD PDF
Type Description
Series:UPW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:552.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:850 mA @ 100 kHz
Impedance:119 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)