UMA1H010MCD2TP
VIGOR # :
970595
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
UMA1H010MCD2TP PDF
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:12 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)