LNT1V154MSE
VIGOR # :
970971
Description
CAP ALUM 150000UF 20% 35V SCREW
DataSheet
LNT1V154MSE PDF
Part Status:Active
Capacitance:150000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:15.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:17.365 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):4.843" (123.00mm)