UKT0J332MHD1TO
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
970975
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UKT0J332MHD1TO PDF
Type Description
Series:UKT
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:910 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.0465 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)