MAL225636223E3
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
970980
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
MAL225636223E3 PDF
Type Description
Series:256 PMG-SI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:22000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):27mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:3.864 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)