106BPS050M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
970988
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
106BPS050M PDF
Type Description
Series:BPS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):26.526Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Bi-Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:52 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:88.4 mA @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)