ALC70F242EF200
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
971693
Description
CAP ALUM 2400UF 20% 200V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALC70F242EF200 PDF
Type Description
Series:ALC70
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2400 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):101mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.13 A @ 10 kHz
Impedance:66 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)