B43540A5397M60
VIGOR # :
971713
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
DataSheet
B43540A5397M60 PDF
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):250mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.77 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:390 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)