UVR1V682MRD
VIGOR # :
972198
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
UVR1V682MRD PDF
Type Description
Series:UVR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.45 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)