MLP131M420EK0D
VIGOR # :
972214
Description
CAP ALUM 130UF 20% 420V FLATPACK
DataSheet
MLP131M420EK0D PDF
Part Status:Active
Capacitance:130 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.32Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.2 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)