ALA7DA471EE550
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
973668
Description
ALUMINUM ELECTROLYTICS, SNAP-IN,
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALA7DA471EE550 PDF
Type Description
Series:ALA7D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:550 V
ESR (Equivalent Series Resistance):375mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:2.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.5 A @ 10 kHz
Impedance:261 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)