EEU-EE2C220
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
973677
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EEU-EE2C220 PDF
Type Description
Series:EE
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:245 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:700 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)